להיות אוהד…

"קבוצת כדורגל לא מחליפים", ואכן, להיות אוהד כדורגל, פירושו ללכת עם הקבוצה באש ובמים. אז מה זה להיות אוהד כדורגל? התשובות בכתבה שלפניכם.  

מאת: טל אלירן, יא'3

צילום: ולנטין אלירן

אהדת משחק הכדורגל היא תופעה חברתית בעלת היקף עצום. התופעה התחילה עם הקמתם של קבוצות קטנות של אוהדים בבתי ספר פרטיים בבריטניה ומקיפה היום מיליוני אוהדים שצופים במשחקים במגרשים ודרך מסכי הטלוויזיה והאינטרנט.

הספרות מבדילה בין שני סוגי אוהדים "אוהד מסורתי קר" ו"אוהד מסורתי חם". שידורי הטלוויזיה המשדרים משחקי כדורגל ישירים יצרו קהילה של אוהדים הנקראים "אוהדים קרים", אלו מתחברים למועדון שלהם באמצעות המסך. ה"אוהד המסורתי החם" צופה פיזית במשחקי הקבוצה ונעזר גם בשידורי הטלוויזיה כאשר הוא לא יכול להגיע פיזית למגרשים. אוהד זה רואה עצמו כחלק מקבוצת האוהדים של הקבוצה ותורם לקבוצה זו מזמנו ומכספו.

מחקרים שעוסקים בחייהם היומיומיים של אוהדי כדורגל מתארים את ההשפעה הרבה שיש  לאהדת קבוצת הכדורגל על חיי האוהדים.  ממחקרים אלו מתברר כי בשלב מסוים, לאחר שנקבע מהי הקבוצה הנבחרת ולאחר שהושקעו בקבוצה זו משאבים כספיים ורגשיים- האוהד איננו חופשי עוד לבחור והוא נעשה משועבד או שבוי לדפוס חיים המשותף לקהילת האוהדים שהוא חלק ממנה. קהילה זו תפקח על התנהגותו ועל נאמנותו לקבוצה. היא גם  תקבע את הופעתו והתנהגותו של האוהד: מה ילבש, איזה תנועות יעשה במגרש, איזה שירים ישיר ואלו פרשנויות יאמץ לגבי מה שקורה במגרש. רבים מהאוהדים רוכשים צעיף או חולצה בצבעי המועדון- מה שמגביר את תחושת הסולידריות והאהדה שלהם כלפי הקבוצה.

אהדת כדורגל היא אורח חיים. סדר היום של אוהד כדורגל סובב סביב הקבוצה אותה הוא אוהד. האוהד המושבע עסוק כמעט באובססיביות בחיפוש מידע על אודות קבוצתו, וזה מתבטא בכך שהאוהד יקרא בבוקר את מדורי הספורט, יהיה מינוי על שידורי הספורט בכבלים, יצפה במשחקי הליגה המשודרים בטלוויזיה ויאזין לשידורי רדיו המשודרים ישירות מן המגרשים. בנוסף, כל אוהד כדורגל יודע מה הוא יעשה בסוף שבוע – הוא יהיה נוכח במשחק במגרש הביתי או במגרש היריבים. הוא ילבש בגדים בצבעי המועדון ולפעמים גם יצבע את פניו בצבעים אלו.

האוהדים של הפועל באר שבע

הפועל באר שבע הוא מועדון כדורגל ישראלי מהעיר באר שבע, המשחק בליגת העל הישראלית. האוהדים של הפועל באר שבע הם בעיקר תושבי העיר אשר באים לכל משחק על מנת לעודד את הקבוצה. הם באים מצוידים למשחקים ומעודדים לאורך המשחק. אוהדי הפועל באר שבע עברו שינוי בשנים האחרונות, במהלכו קיבלו החלטה כי חשוב לעודד את הקבוצה גם כשהמצב לא טוב, ולמרות ההפסדים ולמרות הקושי והתחושה הרעה שמפסידים במשחק האוהדים לא מוותרים ומעודדים את הקבוצה, ללא ייאוש, מתוך הבנה כי בעקבות עידוד האוהדים, השחקנים מרימים את ראשם וזה גורם להם להרגיש תקווה, ובכך משפרים את המשחק. גיא אלירן בן ה- 13 מבאר שבע הוא אוהד "שרוף" של הפועל באר שבע . יש לו מנוי למשחקים, והוא לא מפספס שום משחק. הוא קיבל את המנוי כאשר הוריי ראו שהוא צופה בכל משחק של הפועל באר שבע ואוהב את הקבוצה. לפני כשנתיים – שלוש הוא ביקש מהוריי מתנה לקראת היום הולדת, והיא – מנוי למשחקים . הורי התייעצו בניהם והחליטו לקנות לו מנוי, מאז, גיא הולך לכל משחק ומשחק של קבוצתו האהובה, "אני אוהד את הפועל באר שבע בגלל האופי של הקבוצה וגם כי היא מדורגת במקום הראשון בטבלה, התחלתי להיות אוהד של הפועל באר שבע לפני 3-4 שנים כשהייתי רואה עם אבא שלי משחקים בטלוויזיה והייתי הולך לראות איתו משחקים, ואז גם ביקשתי מנוי…"

צילום וידאו: טל וגיא אלירן

תמונות לקוחות מ- google

מתויג:, ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: